راهنمای تشخیص باتری تقلبی گوشی از باتری اصل - نکاتی که باتری فیک را لو می‌دهد

ثبت شد
۲۹ شهریور ۱۴۰۰ . مطالعه: ۶ دقیقه
راهنمای تشخیص باتری تقلبی گوشی از باتری اصل -  نکاتی که باتری فیک را لو می‌دهد

تشابه بین خراب شدن باتری گوشی و خراب شدن دندان این است که شاید ‌همه‌ هر دو این‌ها را تجربه کرده باشند. هر چقدر که بهداشت دندان و دهان خود را رعایت کرده باشید باز هم زمانی بوده که به دندان درد دچار شده‌اید. خراب شدن باتری نیز این‌گونه است؛ هر چقدر که به طور صحیح با گوشی خود رفتار کنید باز هم به احتمال زیاد خرابی باتری و زود خالی شدن باتری به سراغتان خواهد آمد.

 البته درد خراب شدن باتری گوشی را آن‌جایی بیشتر احساس می‌کنید که بعد از خرید باتری جدید و استفاده از آن متوجه می‌شوید که باتری تقلبی را انتخاب کرده‌اید!

جالب است بدانید طبق آمارهای رسمی 29 درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند، تنها بخاطر "باتری" گوشی خود را با نمونه جدیدتر آن عوض می‌کنند که این کار هزینه‌های زیادی را به همراه دارد.

با افزایش استفاده از گوشی‌های موبایل، احتمال آسیب به باتری و کاهش کارایی آن بیشتر شده است. استفاده زیاد از گوشی و شارژ کردن پیاپی آن باعث می‌شود به تدریج در گذر زمان باتری ها کارایی خود را از دست بدهند.

اگر از کم شدن شارژ گوشی خود و شارژ پیاپی آن خسته شده‌اید بهترین راهکار عوض کردن باتری گوشی است. اما با توجه به محصولات بی‌کیفیت زیادی که در بازار یافت می‌شوند، خرید باتری اصل می‌تواند یک چالش جدی برای شما باشد. به همین دلیل امروز قصد داریم تا بهترین راهکارهای تشخیص باتری تقلبی گوشی را در اختیار شما قرار دهیم. قبل از خرید باتری گوشی حتما این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت باتری گوشی اصل با فیک

راهکار های تشخیص باتری تقلبی گوشی؛ تشخیص باتری اصل مثل  آب خوردن

تشخیص باتری اصل از تقلبی اهمیت بسیار زیادی دارد. باتری های تقلبی علاوه بر این که کارایی باتری های اصل را ندارند می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی شوند. آسیب به قسمت‌های مختلف گوشی و حتی انفجار باتری جزو اصلی ترین مشکلات باتری‌های تقلبی یا همان فیک به حساب می‌آیند.

راهکارهای زیادی برای تشخیص باتری تقلبی گوشی وجود دارد. با این حال ممکن است تشخیص باتری تقلبی کار نسبتا سختی برای شما باشد. به همین دلیل به نظر ما بهترین کار خرید باتری گوشی از یک فروشگاه معتبر و مرجع است. در ادامه به راهکار هایی که به شما در تشخیص باتری اصل از تقلبی کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد.

باد کردن باتری گوشی

تشخیص باتری گوشی تقلبی از روی ظاهر؛ نکاتی که باتری تقلبی را رسوا می‌کند

در هنگام خرید باتری باید تیزبین باشید. ممکن است در نگاه اول محصولات فیک و اصل تفاوت ظاهری چندانی نداشته باشند. با این حال همیشه نکات ریزی وجود دارد که با توجه به آن ها می‌توانید باتری تقلبی را تشخیص دهید. به طور کلی، با در دست گرفتن باتری می‌توانید از روی کیفیت به اصل بودن یا تقلبی بودن آن پی ببرید. در ادامه به چند تفاوت اساسی میان باتری تقلبی و اصل اشاره می‌کنیم.

تفاوت در نوشته‌ها، علائم و محل قرارگیری لیبل در باتری تقلبی

قبل از خرید حتما باتری اصل و فابریک گوشی خود را بررسی کنید. هرگونه تغییر در علائم و نوشته‌های روی باتری یا محل قرارگیری لیبل میتواند نشان دهنده باتری گوشی تقلبی باشد.

با توجه به کیفیت نوشته‌هایی که روی برچسب باتری حک شده هم می‌توانید تقلبی یا اصل بودن آن را تشخیص دهید. عموما نوشته‌های روی برچسب باتری‌های تقلبی کم‌رنگ و بی‌کیفیت یا بیش از اندازه پر رنگ هستند و در برخی موارد هم ممکن است این نوشته‌ها کج و ناخوانا روی برچسب باتری حک شوند.

اما باتری‌ های اصل این گونه نیستند و عموما نوشته‌های روی برچسب آن ها کاملا یکنواخت و با شدت رنگ نسبتا بالا حک می‌شوند. البته تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته‌های روی برچسب باتری کار خیلی ساده‌ای نیست و نیاز به کمی تجربه دارد، اما در هر صورت این روش یکی از روش‌های شناسایی باتری اصل از تقلبی محسوب می‌شود.

مشکلات ظاهری و سالم نبودن بدنه باتری گوشی تقلبی

بالا، پایین و قسمت اتصال باتری را بررسی کنید. روی بدنه نباید هیچ ناهمواری دیده شود. برآمدگی برچسب ها و صاف نبودن لبه های باتری نیز از دیگر نشانه‌های تقلبی بودن باتری هستند.

با بررسی دقیق تمام بخش‌های بدنه یک باتری لیتیوم یونی می‌توانید اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. باتری های اصل از همه نظر دقیق طراحی شده‌اند و کوچک‌ترین ناهماهنگی مابین بخش‌های مختلف فیزیکی آن‌ها وجود ندارد.

 اما باتری های تقلبی این‌طور نیستند و اگر دقیق به قسمت‌های مختلف بدنه آن ها نگاه کنید، ناهماهنگی‌هایی را خواهید یافت. بنابراین به طور دقیق به بدنه و نحوه ساخت باتری دقت کنید و دنبال ناهماهنگی‌هایی باشید که نشان دهند باتری مورد نظر تقلبی است.

تفاوت در ظاهر بخش کانکتور یا اتصالات باتری های تقلبی

در باتری های قدیمی که قابلیت جدا شدن توسط کاربر را دارند، معمولا یک قسمت اتصال وجود دارد. قسمت اتصال باتری باید فرو رفته و ظاهری صاف داشته باشد.

این روش هم از روش هایی است که شاید خیلی راحت نتوانید با بررسی آن تقلبی یا اصل بودن باتری را تشخیص دهید، اما در هر حال یکی از راه های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود. در این روش باید به اتصالات طلایی رنگ باتری دقت کنید. 

این اتصالات در باتری های اصل کاملا با هم هماهنگ هستند و عموما عمق کم و ظریفی دارند. اما در باتری های تقلبی ممکن است این اتصالات عمق زیادی داشته و باهم هماهنگ نباشند.

 بررسی اعداد مربوط به ظرفیت، ولتاژ و آمپر را فراموش نکنید

حتما به این نکته توجه کنید و قبل از خرید باتری گوشی، اعداد ثبت شده روی آن را با اعداد ثبت شده روی باتری اصل مطابقت دهید.

با توجه به کیفیت نوشته‌هایی که روی برچسب باتری حک شده هم می‌توانید تقلبی یا اصل بودن آن را تشخیص دهید. عموما نوشته‌های روی برچسب باتری های تقلبی کم رنگ و کم کیفیت یا بیش از اندازه پر رنگ هستند و در برخی موارد هم ممکن است این نوشته ها کج و ناخوانا روی برچسب باتری حک شوند.

 اما باتری های اصل این‌گونه نیستند و عموما نوشته‌های روی برچسب آن ها کاملا یکنواخت و با شدت رنگ نسبتا بالا حک می‌شوند. البته تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته‌های روی برچسب باتری کار خیلی ساده‌ای نیست و نیاز به کمی تجربه دارد، اما در هر صورت این روش یکی از روش‌‌های شناسایی باتری های اصل از تقلبی محسوب می‌شود.

مشخصات روی جعبه باتری را با مشخصات روی باتری تطابق دهید

باتری های اصلی با جعبه به فروش می‌رسند. مشخصات روی جعبه همچون تاریخ ساخت یا شماره سریال باید با اعداد ثبت شده روی باتری تطابق داشته باشند.

روی تمام باتری های لیتیوم یونی تاریخ تولید آن ها حک شده است. مهم نیست که تاریخ تولید یک باتری مربوط به چند وقت پیش باشد، اما منطبق بودن تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری حک شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از روش‌های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود. 

اگر تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری نوشته شده تطابق ندارد، مطمئن باشید که باتری تقلبی است.

روی بدنه اصلی باتری های اورجینال عباراتی حک می‌شود که نشان دهنده تولید آن باتری توسط شرکتی خاص خواهد بود. برای مثال اگر یک باتری اصل برای گوشی گلکسی نوت 5 تهیه کنید، روی بدنه اصلی باتری نام شرکت سامسونگ به عنوان سازنده باتری حک شده خواهد بود.

 اما اگر باتری تقلبی باشد و توسط شرکت ناشناخته‌ای تولید شود روی بدنه اصلی آن هیچ نام و نشانی نخواهید یافت. برای مشاهده اطلاعات حک شده روی بدنه اصلی باتری باید برچسب روی آن را باز کنید و بدنه آن را بررسی نمایید. اگر باتری اصل باشد، روی آن نام شرکت سازنده باتری حک شده خواهد بود.

احتمال تقلبی بودن باتری های ایرانی بیشتر است؛ به مشخصات باتری دقت کنید

اغلب گوشی های هوشمند جدید به باتری های داخلی مجهز شده‌اند که نمی‌توانید به صورت مستقیم به آن ها دسترسی داشته باشید. برای تعویض این باتری ها باید به تعمیرکار موبایل مراجعه کنید. حتما قبل از نصب باتری جدید از تعمیر کار بخواهید باتری اصلی روی گوشی و باتری جدید را در اختیار شما قرار دهد. در اینجا هم با دقت باید ظاهر باتری را بررسی کنید. هرگونه تفاوت ظاهری نشان دهنده تقلبی بودن باتری است.

چه مشکلات عملکردی نشانه تقلبی بودن باتری هستند؟

برای تشخیص تقلبی بودن باتری گوشی، علاوه بر ظاهر باتری، باید به عملکرد آن نیز توجه داشته باشید. معمولا مشکلاتی مانند داغ شدن بیش از حد در هنگام شارژ یا کامل شارژ نشدن در باتری های تقلبی دیده می‌شوند. طولانی شدن مدت شارژ نیز می‌تواند به دلیل نامرغوب بودن باتری گوشی باشد. 

توصیه می‌کنیم بعد از خرید باتری، آن را به طور کامل شارژ کنید و مدت زمان نگهداری شارژ را اندازه بگیرد. با این کار می‌توانید از عملکرد باتری مطمئن شوید.

 کاهش مدت زمان نگهداری شارژ می‌تواند یکی از نشانه‌های تقلبی بودن باتری باشد. البته اکثر تلفن های هوشمند امروزی به دلیل ظرفیت محدود باتری ها، مدت زمان نگهداری شارژ بالایی ندارند. اگر از اصل بودن باتری خود اطمینان دارید ولی از مدت زمان نگهداری شارژ باتری راضی نیستید، می توانید با خرید پاور بانک مشکل خود را حل کنید.

تشخیص باتری تقلبی گوشی اندروید؛ استفاده از برنامه‌های تشخیص سلامت باتری

تشخیص باتری تقلبی گوشی اندروید با استفاده از برنامه‌ سلامت باتری

اگر به تازگی باتری گوشی اندروید خود را عوض کرده‌اید یا گوشی اندروید دست دوم خریده‌اید، اطمینان از اصل بودن باتری گوشی اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت. به طور کلی احتمال تقلبی بودن یا بروز مشکل در باتری گوشی های اندرویدی بیشتر است. بنابراین باید دقت بیشتری در هنگام خرید باتری این تلفن های هوشمند داشته باشید.

برنامه‌های تشخیص سلامت باتری مانند Accu Battery می‌توانند اطلاعات بسیار جزئی و دقیقی از سلامت باتری در اختیار شما قرار دهند. مقدار دقیق ظرفیت باتری، میزان شارژ پذیری باتری و درصد سلامت باتری خود را در این برنامه مشاهده کنید. 

این برنامه میزان شارژ پذیری باتری را نیز بررسی می‌کند. گاهی اوقات ممکن است مشکل از باتری نباشد و شارژر گوشی به درستی کار نکند. در این موارد شما می توانید به جای تعویض باتری، با خرید شارژر اورجینال اندروید، مشکل خود را حل کنید.

تشخیص باتری تقلبی گوشی آیفون؛ از Battery Health کمک بگیرید

تشخیص اصل بودن باتری آیفون با battery health

اپل از نسخه 11.3 به بعد ویژگی بسیار کاربردی به نام Battery Health را به آیفون ها اضافه کرده است. به وسیله این ویژگی می‌توانید از میزان سلامت باتری خود مطئمن شوید. میزان سلامت سل های باتری به صورت درصد در Battery Health نمایش داده می‌شود. استفاده از این ویژگی یکی از بهترین راه‌های تشخیص باتری تقلبی گوشی آیفون است.

 اگر باتری تقلبی بوده یا کیفیت لازم را نداشته باشد Battery Health پیام اخطار را برای شما ارسال خواهد کرد. همچنین شما می‌توانید با بررسی درصد سلامت باتری، متوجه دست دوم بودن باتری گوشی خود شوید. درصد سلامت باتری هایی که توسط اپل تایید نشده باشند در این صفحه نمایش داده نخواهند شد. 

نحوه شارژ تاثیر زیادی بر حفظ سلامت باتری آیفون ها دارد. شارژرهای تقلبی می‌توانند باعث کاهش عمر باتری شوند. با خرید شارژر اپل اصل می توانید به سلامت باتری آیفون خود کمک کنید.

برای تشخیص باتری موبایل اصلی آیفون مراحل زیر را طی کنید:

به قسمت تنظیمات (setting) و سپس باتری  (battery)موبایل آیفون بروید. در این قسمت باید به بخش مصرف باتری (battery usage) نگاهی بیندازید.  در صورتی که باتری اصلی موبایل اپل روی گوشی قرار داشته باشد؛ اطلاعات مربوط به مصرف باتری به طور کامل در این قسمت نشان داده می‌شود.

اما اگر از باتری تقلبی استفاده شده باشد؛ پیام هایی مثل پیام زیر را مشاهده خواهید کرد که در هیچ صورتی از بین نمی‌رود:

“Battery information will be available after using iPhone for few minutes”

با خرید از یک فروشگاه معتبر از مشکلات باتری تقلبی گوشی در امان بمانید

در این مقاله با راهکارهای تشخیص باتری تقلبی گوشی آشنا شدیم. با این حال تشخیص اصل بودن یا تقلبی بودن باتری گوشی می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر فکر می‌کنید تشخیص باتری اصل از تقلبی برای شما دشوار است، راحت‌ترین راهکار خرید از یک فروشگاه معتبر است. در صورتی که پاسخ سوال خود را در این مقاله پیدا نکردید، می‌توانید از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

پرسش و پاسخ

آخرین مقالات دنیای دیجیتال